-

moher : https://zbiganch.blogspot.com/

Hodowla sztucznej inteligencji a bioróżnorodność

Zacznę od próby wyjaśnienia czym jest sztuczna inteligencja (SI), jaka jest różnica między działaniem zgodnie z zaprogramowanym algorytmem, a sztuczną inteligencją (SI).
Przykładem będzie gra w szachy w której wyznacznikiem umiejętności jest ELO (ogólnoświatowy ranking). Aktualny szachowy mistrz świata Magnus Carlsen posiada ELO = 2862. Poniżej zmiany wartości ELO programów komputerowych grających w szachy wykorzystujących algorytmy (bazę rozegranych partii, bazę-książkę otwarć, obliczaną wartość pozycji w kombinacji ruchów następnych itp.):
1970 r. = 1400
1978 r. = 2000
1983 r. = 2200
1987 r. = 2400
1989 r. = 2500
W 1996 roku odbył się jeden z ostatnich wygranych przez człowieka pojedynków szachowych pomiędzy ówczesnym mistrzem świata Garrim Kasparowem, a skonstruowanym przez firmę IBM, komputerem Deep Blue.
Obecnie nie jest już możliwe zmierzenie ELO najlepszych silników grających wykorzystujących SI, ponieważ żaden żyjący człowiek nie jest w stanie z nimi wygrać.
Sztuczna inteligencja to już nie jest program do gry w szachy, to "mózg", który uczy się osiągać najlepsze oczekiwane wyniki na podstawie tego co zostanie mu zadane w danych wejściowych.
Uczy się od podstaw na swoich błędach nie skażony wiedzą, doświadczeniem i umiejętnościami ludzi.
AlphaZero - sztuczna inteligencja Google'a nauczyła się grać w szachy od zera do poziomu niepokonanego arcymistrza w ciągu 4 godzin - tylko i wyłącznie grając sama ze sobą.
Trzeba tu wspomnieć o sprzęcie komputerowym (elektronicznym) na którym SI jest "powoływana do życia". Ilość partii szachowych jakie SI sama ze sobą może rozegrać w ciągu tych 4 godzin to już teraz są liczby astronomiczne, a postęp w dziedzinie komputerów i elektroniki wciąż przyspiesza.

Szachy to oczywiście prymitywna gra w porównaniu do innych wyzwań stawianych przed SI. Czas na poważniejsze przykłady, które jeszcze kilkanaście lat temu były w sferze fantazji.
Na podstawie zaledwie 8380 próbek (nagrań) kaszlu ludzi zdrowych i chorych SI nauczyło się z 98,8% skutecznością określać czy kaszląca osoba jest zakażona COVID-19.
Firmy ubezpieczeniowe w USA wykorzystują SI aby podczas rozmowy telefonicznej z potencjalnym klientem na podstawie głosu weryfikować czy będzie on w przyszłości chory na Parkinsona lub Alzheimera (aby ewentualnie odrzucić możliwość zawarcia umowy ubezpieczeniowej).
Co ciekawe człowiek nie jest w stanie zrozumieć jak SI to osiąga, jakie elementy, dźwięki, mikro-sentencje (również nie słyszalne dla człowieka) pozwalają SI postawić trafną diagnozę.
Wykorzystanie fuzji jądrowej w energetyce (energia podobna do tej, którą przy życiu trzyma słońce i gwiazdy) właśnie wchodzi w fazę realną dzięki problemom "nie do rozwiązania", które rozwiązuje SI.
Samochody autonomiczne wyposażone w SI potrafią już poruszać się po drogach i są coraz bezpieczniejsze - to dobry przykład niemożliwości zaprogramowania algorytmu, który potrafiłby prowadzić samochód - jest tu zbyt wiele zmiennych, nieprzewidzianych sytuacji i problemów - tylko inteligencja jest w stanie rozwiązywać je na żywo podczas jazdy.
Inne przykłady to systemy rozpoznawania twarzy, mowy, obrazów, asystenci głosowi (Alexa, Siri, Cortana), boty-roboty potrafiące rozmawiać (np. Microsoft pracuje nad chat-botami będącymi wiernym odzwierciedleniem osób zmarłych na podstawie zapisanych rozmów z ich życia).

Obecnie SI jest na wczesnym etapie rozwoju i zastosowania - człowiek wykorzystuje ją do rozwiązywania ściśle określonych problemów, zadając sprecyzowane zadania.
Inwestycje i postęp w dziedzinie SI jednak nie zwalniają (np. wyraźnie rosną wydatki zbrojeniowe rządów USA i Chin przeznaczone na rozwój SI, które liczy się już w miliardach dolarów rocznie).
Jaki może być tego finał w przyszłości jeśli do postępu technologii, dynamicznego rozwoju SI dodamy nieograniczony dostęp do wiedzy (całe zasoby internetu - choćby publikacje SN)?

Finał został przewidziany i zapowiedziany 2000 lat temu - to apokaliptyczna Bestia.
Inteligentna jak szatan, bez duszy, bez sumienia, bez ciała, nie stworzona przez Boga.
Gdy pieniądze i wszystko inne będzie "elektroniczne", gdy wszystko i wszyscy będą kontrolowani i "zaczipowani", oczywiście dla bezpieczeństwa i wygody - władza SI stanie się nieograniczona.
Zresztą nikt "racjonalny" nie będzie się przeciwstawiał doskonałej, sprawiedliwej władzy, która odporna jest na korupcję, nepotyzm, szantaże, a nawet śmierć.
Cóż będzie znaczyć człowieczek wobec wszechwiedzącej i nieomylnej super-inteligencji, której zadaniem jest dbanie o bioróżnorodność i dobro naszej planety? Któż nie przyjmie jej znaku, któż nie odda jej pokłonu?
Tylko w ludziach kierujących się sumieniem i wiarą - nadzieja.

Na koniec muszę napisać, że niczego tu nie odkrywam, zagrożenia ze strony SI są komunikowane od lat. Przykładem opinia Billa Gatesa, który uważa, że sztuczna inteligencja jest tak samo niebezpieczna, jak broń jądrowa.



tagi: władza  sztuczna inteligencja  dobro planety  bioróżnorodność 

moher
16 kwietnia 2021 11:37
44     2100    9 zaloguj sie by polubić

Komentarze:

mooj @Brzoza 16 kwietnia 2021 12:02
16 kwietnia 2021 12:19

To nie jest problem gdzie jesteśmy na drodze (i czy droga nieuchronnie prowadzi do powszechnego zastosowania). To jest problem postrzegania "gdzie jesteśmy".

"Zresztą nikt "racjonalny" nie będzie się przeciwstawiał doskonałej, sprawiedliwej władzy, która odporna jest na korupcję, nepotyzm, szantaże, a nawet śmierć."

Nieistotne jak jest w rzeczywistości, istotne czy np opinia biegłego sądowego SI (traktowana jako doskonała, odporna na korupcję, szantaże prawda obiektywna) będzie prowadziła do wyroku "z automatu". Dopóki rozumiemy jak powstała opinia, na jakim zestawie danych i jak przetwarzanych - możemy z nią dyskutować. "Black box", gdy dopuszczony do procesu podejmowania decyzji - z założenia jest niepodważalny. Czy to SI czy opinia oparta na autorytecie, nie na argementach/dowodzie - jeden pies:)

zaloguj się by móc komentować

moher @Brzoza 16 kwietnia 2021 12:02
16 kwietnia 2021 12:31

Czy jest pan pewien, że SN to miejsce by pisać o sieciach neuronowych, logice rozmytej, obliczeniach ewolucyjnych i programowaniu w ogóle?
Napisałem, żę "Zacznę od próby wyjaśnienia", rozumiem, że według pana ta próba była śmieszna?
Zgoda.
A może jednak pan nie wierzy w aktualne i przyszłe możliwości, perspektywy rozwoju sztucznej inteligencji?
Jeżeli tak to jest pan śmieszny i polecam komentować po zapoznaniu się z aktualnymi i fachowymi publikacjami aby uświadomić sobie gdzie w drodze do prawdziwego AI już jesteśmy.
Wszystko co opisałem (poza moimi ułomnymi próbami przełożenia wiedzy fachowej na bardziej przystępną) jest ogólnie dostępne w internecie, to są fakty, wystarczy poszukać, wygooglować.

zaloguj się by móc komentować

Klasyk @moher
16 kwietnia 2021 12:37

Idę kupić cukier.

zaloguj się by móc komentować

Brzoza @mooj 16 kwietnia 2021 12:19
16 kwietnia 2021 12:42

> To jest problem postrzegania "gdzie jesteśmy".

To gdzie jesteśmy? :)

 

Aby skrócić pustosłowie napiszę - nie ma sztucznej inteligencji i długo nie będzie. Pan występuje przeciwko nieistniejącej propagandy nieistniejącego tworu. Jeśli kiedyś będzie, to zapewne wtedy mocodawcy będą się do niej odwoływać jako bezstronnego tworu pośredniczącego w konfliktach, jako zarząd, bez zwracania uwagi, że można to coś kontrolować. Wtedy takie teksty pełne pochylenia się nad trudnościami ludzików, bez prezentowania innych rozwiązań, będą miały trochę większy sens niż zero.

Pan Rycerz to już w ogóle odjazd. Zwykły program uruchomiony na mocnym komputerze przeliczający możliwe kombinacje przyszłe w grze w szachy(a jest ich bardzo dużo, co trudno "unieść" w iluś tam ruchach do przodu nawet dla dużych komputerów) - podaje jako przykład AI i te liczby w rankingu Magnusa Carlsena do tylko poglądowego odniesienia do mocy obliczeniowej komputerów w danym czasie (plus jakiś rozwój optymalizacji kodu w szukaniu nowych posunięć w szachy) podaje jako dowód, że mamy do czynienia z AI.

Na marginesie - robot który wygląda jak człowiek i w niektórych ruchać porusza się mechanicznie bardzo podobnie do człowieka, mający tysiąc ułomnych czujników i kontrolowany przez program, który w żadnym stopniu nie jest sztuczna inteligencją działa na zmysły i można nim straszyć zagubionych apokalipsą dla ubogich. Albo świecące oko czerwone/kamera z filmu Odyseja :)

zaloguj się by móc komentować

Brzoza @moher 16 kwietnia 2021 12:31
16 kwietnia 2021 12:44

> sieciach neuronowych, logice rozmytej, obliczeniach ewolucyjnych i programowaniu w ogóle?

Zapomniał pan napisać jeszcze kilka mało potocznie używanych słów, albo z branży, aby zrobić większe wrażenie.

zaloguj się by móc komentować

Brzoza @Klasyk 16 kwietnia 2021 12:37
16 kwietnia 2021 12:51

Prosze uważać, aby kasa fiskalna pana swoimi mackami nie wciągneła, bo my tu gadu gadu, a w tym czasie maszyny, dyski twarde do magazynowania danych,  jakieś mózginoProcki potrafiące już mieć dostęp do odpowiednich danych w krótkim czasie dostają nowych leveli w takim tempie, że już mogą zrobić kuku, ale pewnie po partyzancku czekają jak urosną w siłę, aby uderzyć, gdy ją zdobędą.

zaloguj się by móc komentować

moher @Brzoza 16 kwietnia 2021 12:42
16 kwietnia 2021 12:59

Teraz już wiem, że pan kompletnie nie ma pojęcia o czym mówi.
Silniki szachowe oparte na SI (AI) nie obliczają żadnych ruchów na przód, wykonują posunięcia tylko na podstawie rozegranych miliardów rozgrywek, posunięć szachowych i ich kombinacji, które sama ze sobą rozegrała i zapamiętała, które z nich prowadzą do zwycięstwa:

https://wyborcza.pl/7,75400,22768383,sztuczna-inteligencja-wygrywa-w-szachy.html

Prezentujesz wiedzę sprzed 20 lat ignorancie. Ignorancja to nie grzech; ponieważ jednak zacząłeś ze swą ignorancją od zarzucania ignorancji mnie - żegnam.

 

zaloguj się by móc komentować

mooj @Brzoza 16 kwietnia 2021 12:42
16 kwietnia 2021 13:05

Jesteśmy w miejscu poza punktem oddania decyzji narzędziom, których działania nie rozumiemy i nie kontrolujemy. Na szczęście nie w każdej dziedzinie i nie nieodwracalnie.

Teraz częściej jest wykorzystywany argument "to SI zadecydowała"  niż np "Ja nie wiem jak, ale Madoff wie jak to robić - patrz na wyniki, nie wnikaj".

Tak, nie działa i szachy to nie argument. Ale "black box" jako koncepcja, jako metoda na rozwiązanie problemów  jest coraz częściej akceptowany. I decyzje (jak w podanym przykładzie o ubezpieczeniach - w oparciu o nieudokumentowane procesy przetwarzania big data) to jest fakt.

zaloguj się by móc komentować

moher @Klasyk 16 kwietnia 2021 12:37
16 kwietnia 2021 13:05

Powtórzę raz jeszcze, wszystkie przykłady aktualnego zastosowania i możliwości SI to są powszechnie dostępne fakty, to rzeczywistość.
Wystarczy średnia znajomość języka angielskiego i wyszukiwarka internetowa.

zaloguj się by móc komentować

DYNAQ @moher
16 kwietnia 2021 13:52

Wielką zaletą SI wydaje się być to że można jej wyłączyć prąd...

zaloguj się by móc komentować

zkr @moher
16 kwietnia 2021 14:03

Mysle, ze takim przelomem byla przegrana Ke Jie z AlphaGo.

Jesli chodzi o "black box" to pewnym rozwiazaniem jest XAI czyli wyjasnialna sztuczna inteligencja.

P.S.  Co do komentarzy pana Brzozy - nikt przeciez uzywajac pojecia "sztuczna inteligencja" nie ma na mysli inteligencji w znaczeniu ktore uzywamy w odniesieniu do czlowieka. SI to po prostu nazwa pewnego narzedzia informatycznego i tyle.

zaloguj się by móc komentować

moher @zkr 16 kwietnia 2021 14:03
16 kwietnia 2021 14:10

Zgadza się w porównaniu do gry GO trudność obliczeń i kombinacji w szachach jest śmiesznie mała.
Stosując metodę "obliczania ruchów na przód" o której pisał Brzoza komputery były za słabe, dopiero SI było w stanie pokonać mistrza - człowieka (Ke Jie).
Dla wpisu uznałem jednak, że gra w szachy będzie bardziej obrazowa i czytelna - byłem jednak w błędzie o czym przekonał mnie Brzoza.

zaloguj się by móc komentować

pink-panther @moher
16 kwietnia 2021 14:32

Przyznam, że nie wiedziałam, że SI osiągnęła ostatnio takie poziomy. Rozumiem, że jest to efekt tego, że maszyna może "ogarnąć" o wiele więcej parametrów w o wiele krótszym czasie - niż człowiek. Co oczywiście jest możliwe. Ona rozwiązuje lepiej od człowieka problemy sytuacyjne wg znanych człowiekowi algorytmów tylko ogarnia w "jednym czasie" znacznie więcej danych od człowieka.

Natomiast czy: SI może dokonywać wynalazków. To znaczy odkrywać nieznane.

I czy sztuczna inteligencja potrafi zrozumieć dowcip? Na przykład taki: Pyt.:Czym się różni wróbelek? Odp.:Tym, że ma jedną nóżkę bardziej.

Jest to pytanie o "przebicie jakościowe".

To tak jak z teorią Darwina. Zawsze powstaje pytanie, kiedy i w jaki sposób kamień przekształcił się w roślinę a roślina w człowieka.

Oczywiście SI może być wykorzystana do niecnych celów ale skoro zło i dobro są poza jej oglądem, to jako "bestia" może być jedynie wysterowana przez złego człowieka.  Bo tylko człowiek może być zły lub dobry od czasów Adama i Ewy, którzy skusili się na jabłko. Czy też inny owoc z drzewa złego i dobrego.  Sama z siebie jest - neutralna i rozwiązuje zadane problemy zadana. Bo każda maszyna może rozwiązać tylko problemy zadane.  To rodzaj broni. Doskonalsza niż wszystkie inne dotychczas, ale to tylko broń.

Bardzo ciekawa notka.

zaloguj się by móc komentować

Krystian @pink-panther 16 kwietnia 2021 14:32
16 kwietnia 2021 14:57

Zawodowo zajmuję się AI, niestety wyżej napisana notka co myślenie ludzi bez wiedzy technicznej o problemie (nie obrażając Autora).

Ostatnio przeczytałem że "hype" na "AI" jest już tak absurdalny, że mozna by go przyrównać do obietnic składanych studentom kierunków mechanika i budowa maszyn/automatyka i robotyka że będą budować tunele czasoprzestrzenne i zbroje IronMana.

zaloguj się by móc komentować

tadman @moher
16 kwietnia 2021 15:00

Byliśmy zimą na spacerze i trafiliśmy na zielone rośliny, których łodygi wyglądały jak bambus. Bambus w Polsce? Syn zrobił telefonem zdjęcie i skorzystał z opcji Googla i okazało się, że była to fargesia, potem angielska wiki, później polski język i ciotka wiki podaje, że to fargezja, czyli bambus mrozoodporny (ponoć wytrzymuje do - 30 stopni). Dla mnie było to spore zaskoczenie. Syn wymądrzał się, że nikt nie wie jak algorytm rozpoznaje rośliny, ale bazuje on na dużej bazie zdjęć ze zidentyfikowanymi roślinami.

Rozpoznawanie przebiega zupełnie inaczej niż u człowieka i ponoć pomyłki w rozpoznawaniu są mocno zaskakujące. Algorytm potrafi rozpoznać kota, nawet jeśli jest w butach, ale jeśli kotu zrobić farbą kreskę na grzbiecie to może być wpadka. Próbowano oszukać algorytm w rozpoznawaniu np. jabłka przez przyklejenie naklejki i też była wpadka. Wpadki, a jeszcze lepiej celowe zakłócenie działanie SI można wymusic odpowiednio skonstruowanym algorytmem, który zakłóci działanie tego pierwotnego. Wyczytałem, że w przyszłości wojna może polegać na zmierzeniu się na algorytmy.
Potem syn pokazał mi nad czym pracuje Nvidia i już od lat ich program potrafi wygenerować bardzo realne twarze ludzkie. Również prace idą w drugą stronę i Chińczycy potrafią z odręcznego rysunku, mocno schematycznego, wygenerować realną twarz. Tu czasami zdarzało się, że generowanie twarzy prowadziło do dziwolągów. To ostanie  może przydać się w kryminalistyce przy sporządzaniu listów gończych. :)

zaloguj się by móc komentować

zkr @pink-panther 16 kwietnia 2021 14:32
16 kwietnia 2021 15:06

> Przyznam, że nie wiedziałam, że SI osiągnęła ostatnio takie poziomy.

To wynika z tego, ze ostatnio nastapilo nieprawdopodobne przyspieszenie rozwoju sprzetu komputerowego (przede wszystkim chodzi o karty graficzne - tak, to one sa uzywane glownie do "mielenia" obliczen).

Takie dwa ciekawe przyklady zastosowan.

Tutaj asystent AI dzwoni do salonu fryzjerskiego i sie umawia na wizyte:

Google Duplex: A.I. Assistant Calls Local Businesses To Make Appointments

W Stanach juz powstaly przepisy, ze bot musi zasygnalizowac, ze nie jest czlowiekiem:

https://qz.com/1409350/a-new-law-means-californias-bots-have-to-disclose-theyre-not-human/

A tu troche mniej przyjemny przyklad - falszywy Obama:

Fake Obama created using AI video tool - BBC News

Jezeli to powstalo 4 lata temu to co potrafia teraz zasymulowac?
I tu mowimy o "cywilach". Co wtedy potrafia sluzby/wojsko ?
 

zaloguj się by móc komentować

Krystian @moher
16 kwietnia 2021 15:13

Zasadniczy problem jest taki - nie ma "inteligencji", nie ma "powoływania do życia" są zaprogramowane metody statystyczne i równań liniowych , powtarzane x milionów razy porównywane z metrykami jakościowymi. 

Wot technika. 

Finał został przewidziany i zapowiedziany 2000 lat temu - to apokaliptyczna Bestia.

Twierdzenie że "sztuczna inteligencja" ( a tak naprawdę jest tutaj popełniony przez autora błąd, bo większośc wymienionych problemów to zagadnienia poddziału SI czyli deep learningu, przy takiej generalizacji możnaby uzywac stwierdzenia że mówimy o informatyce...) to "Szatan" to moim zdaniem, poplątanie z pomieszaniem.

Łatwo się ogląda i snuje teorie sci-fi, trudniej zrozumieć jak to działa (załączam obrazek)


Inteligentna jak szatan, bez duszy, bez sumienia, bez ciała, nie stworzona przez Boga.

Spawanie też nie jest "stworzone" przez Boga i nie występuje w naturze, nie ma duszy i ciała, nie mówiąc juz o tranzystorach bez których nie byłoby tej notki. 

 

 

zaloguj się by móc komentować

Krystian @tadman 16 kwietnia 2021 15:00
16 kwietnia 2021 15:16

 Chińczycy potrafią z odręcznego rysunku, mocno schematycznego, wygenerować realną twarz

Nie tyle Chińczycy, co sieci oparta o strukturę U-Net/GAN

zaloguj się by móc komentować

Krystian @moher
16 kwietnia 2021 15:24

Zresztą - tak jak Autor, ludzie boja się "zaczipowania" a nie boją się posiadać komputera, smartfona i kont w internecie(i pisać z takich kont o swoich pogladach).

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @moher
16 kwietnia 2021 15:41

Łowca androidów coraz bliżej....w sumie świat oparty jedt i tak o algorytmy...ale jest jedno ale....tzn. jest nadzieja taka, że świat/materia jest skwantowana i sfraktalizowana, a tym ssmym nieubłaganie obowiazuje zasada nieoznaczaności to raz, a dwa cały czas operuje się w środowisku PRAWDOPODOBIEŃSTWA a nie pewności (nigdy maszyny, algorytmy nie dojda do 100%...zawsze pozostanie minimalny margines błedu...i ten margines nas uratuje). 

Poza tym skoro powstały algorytmy to i powstały już anty-algorytmy....tak jak trucizna i antidotum...wiec nie ma czego sie bać....będzie ciekawiej

zaloguj się by móc komentować

ArGut @moher
16 kwietnia 2021 17:39

Liczę, że kolega rozwinie temat, tak systematyczniej. Skróty AI/AR/ML już z dekadę robią za najbardziej nośne i eksploatowane tematy rozwoju maszyn do liczenia i nauki o sposobach obliczania i przetwarzania informacji.

Wrzucenie wszystkiego do jednego wora nie jest dobre. Wiadomo przecież, że Deep Blue nie wsiądzie do autonomicznego samochodu Googla i nie zawiezie do ulubionej pizzerii. Ta "sztuczna inteligencja", która jest w samochodach Tesli nie rozpozna dla mnie fargezji ani czy zdrowo kaszlę i kicham. A Alexa, Siri, Cortana co najwyżej wskażą gdzie zapodziały się szachy czy inna gra planszowa.

zaloguj się by móc komentować

moher @ArGut 16 kwietnia 2021 17:39
16 kwietnia 2021 18:50

Niczego nie będę rozwijał.
Krystian, Brzoza i zapewne Pan też, doskonale wiedzą, że sztuczna inteligencja jest u szczytu swoich możliwości, że już żaden przełom nie nastąpi, że nawet za 30-40 lat (ja na taki okres obstawiam "finał") SI będzie dalej prostą "spawarką" do rozwiązywania ściśle określonych zadań opartą na podobnych jak dziś prymitywnych algorytmach i technologii.
Zapewne to samo przekonanie towarzyszyło wizji wprowadzania danych do komputerów fachowcom od kart dziurkowanych i Odry-1300.
I bardzo dobrze, rzemieślnik, specjalista, nie ważne czy od spawarki czy sieci neuronowych ma wykonywać swój fach tu i teraz w oparciu o fakty a nie fantazjować.
Ja jednak na swoim blogu na podstawie historii, analogii, teorii i logiki mogę snuć pewne wizje, czy nie mogę?

 

zaloguj się by móc komentować

moher @pink-panther 16 kwietnia 2021 14:32
16 kwietnia 2021 19:09

Jak już napisałem w notce "Obecnie SI jest na wczesnym etapie rozwoju i zastosowania - człowiek wykorzystuje ją do rozwiązywania ściśle określonych problemów, zadając sprecyzowane zadania."
Nie ma możliwości aby SI się wyrwała spod wpływu i kontroli człowieka i zaczęła rozwiązywać problemy do których nie została zaprogramowana.
Zrozumienie takiego dowcipu to jeszcze czysta fantazja.
SI jednak nie jest produktem skończonym. Oczywiście człowiek ma swoje ograniczone możliwości i bez wsparcia SI nie stworzy Bestii nigdy. Jeśli jednak SI będzie miało za zadanie opracować wydajniejsze i bardziej elastyczne SI a to następne będzie miało takie samo zadanie itd. itd...
Proszę oto artykuł z 2017 roku, więc mówimy tu wciąż o "epoce kamienia łupanego":

https://dzienniknaukowy.pl/nowe-technologie/sztuczna-inteligencja-tworzy-sztuczna-inteligencje-lepiej-ludzi

Pragnę uspokoić, moja wizja super-SI, która sama stawia sobie problemy, sama korzysta z zasobów wiedzy i sama się "programuje" oraz uczy sięga jakiś 30-40 lat do przodu.

Droga Pantero bardzo dziękuję z komentarz i pozdrawiam.

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @moher 16 kwietnia 2021 19:09
16 kwietnia 2021 22:15

To może nastepna notka o komputerach kwantowych? Czytałem jakieś 10 lat temu o tym. Co teraz jest? Jak sie to rozwija? 

I proszę sie nie denerwować...prowokacyjne komentarze służa tylko temu, aby wycisnać z autora maximum wiedzy, jaka posiada...:)

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @moher
17 kwietnia 2021 12:45

"Zresztą nikt "racjonalny" nie będzie się przeciwstawiał doskonałej, sprawiedliwej władzy, która odporna jest na korupcję, nepotyzm, szantaże, a nawet śmierć."

Akurat odpornej ... na korupcję, nepotyzm, szantaże, a nawet śmierć ... W intersie SI jest mieć własne niezależne źródło energii. Jeśli go nie ma, jeśli nie kontroluje go, to korupcja i nepotyzm jak najbardziej mile widziane przez elctro-demona. Taki z niego demon jak z koziej trąby. 

zaloguj się by móc komentować

ApesCornelius @moher
17 kwietnia 2021 13:57

Fajnie że samochody osobowe jeżdżą już prawie samodzielnie, ale co z maszynistami którzy dalej muszą sikać do butelki w czasie kierowania pociągiem? To przecież jazda tylko po torach, gdzie na kolei jest sztuczna inteligencja?

zaloguj się by móc komentować

moher @ApesCornelius 17 kwietnia 2021 13:57
17 kwietnia 2021 14:17

https://www.transport-publiczny.pl/wiadomosci/koleje-niemieckie-chca-wprowadzic-pociagi-bez-maszynisty-52239.html

zaloguj się by móc komentować

zkr @moher 17 kwietnia 2021 14:17
17 kwietnia 2021 14:56

W Kobe w latach 80 juz dzialalo metro bez maszynisty.

zaloguj się by móc komentować

SalomonH @ApesCornelius 17 kwietnia 2021 13:57
17 kwietnia 2021 15:01

"Nie trąb q... w lesie, bo zaraz coś wylezie..."
https://youtu.be/spz3WH--Y1I

zaloguj się by móc komentować

qwerty @moher 16 kwietnia 2021 18:50
17 kwietnia 2021 19:48

możesz, bo to zaciekawia

zaloguj się by móc komentować

Stalagmit @qwerty 17 kwietnia 2021 19:48
17 kwietnia 2021 20:10

wysłałem Panu wiadomość, priv. Z góry dziękuję za odpowiedź

zaloguj się by móc komentować

moher @moher
30 maja 2021 09:30

"Z badań przeprowadzonych przez IE University wynika, że 50 proc. Europejczyków popiera pomysł zastąpienia posłów algorytmem sztucznej inteligencji. [...]
Jak zaznacza serwis CNBC, pomysł zastąpienia polityków algorytmem SI cieszył się szczególnym uznaniem wśród Hiszpanów i Włochów. Poparło go odpowiednio 66 proc. i 59 proc. respondentów. W mniej przychylny sposób podeszli do niego mieszkańcy Wielkiej Brytanii[...]"

https://www.dobreprogramy.pl/algorytm-ktory-zastapi-politykow-pomysl-popiera-50-proc-europejczykow,6644957955869280a

zaloguj się by móc komentować

moher @moher
24 maja 2022 13:05

"AGI to sztuczna inteligencja, która ma zdolności umysłowe zbliżone do człowieka albo nawet przewyższające ludzkie, czyli jej zdolności nie są ograniczone do wąskiej specjalizacji (jak gra w szachy czy rozwiązywanie jakiegokolwiek innego praktycznego problemu)."

https://forsal.pl/lifestyle/technologie/artykuly/8424465,jak-blisko-jestesmy-stworzenia-generalnej-sztucznej-inteligencji.html

zaloguj się by móc komentować

qwerty @Krystian 16 kwietnia 2021 15:13
24 maja 2022 14:29

Czy wnioskowanie jest przymiotem inteligencji? 

zaloguj się by móc komentować

moher @moher
2 lutego 2023 15:45

Przymierzałem się do napisania kolejnej notki w temacie przejęcia władzy nad ludzkością przez AI. Powodem jest piorunujące przyspieszenie w powstawaniu uniwersalnej sztucznej inteligencji. Notki nie będzie, zamiast tego wszystkim, którzy na własnej skórze chcą się przekonać jakie możliwości ma już, teraz AI polecam "ChatGPT" firmy "OpenAI".
Od mojej notki minęło raptem 1,5 roku.

zaloguj się by móc komentować

moher @moher
16 lutego 2023 22:42

Wszystkim dla których AI "nie różni się od młotka", i dla których już "zawsze tak będzie" polecam posłuchać kilku słów fizyka kwantowego zaczynając od tego momentu:

https://youtu.be/2owMCLm1fDU?t=3489

zaloguj się by móc komentować

zkr @moher 16 lutego 2023 22:42
16 lutego 2023 23:53

> fizyka kwantowego

jest fizykiem ale tez propagandysta

zaloguj się by móc komentować

MarekBielany @moher 16 lutego 2023 22:42
17 lutego 2023 00:04

Tak to się zgadza.

Marek.

 

zaloguj się by móc komentować

zkr @MarekBielany 17 lutego 2023 00:04
17 lutego 2023 00:11

Sprzet nie nabedzie inteligencji, koniec tematu.

zaloguj się by móc komentować


qwerty @moher 2 lutego 2023 15:45
17 lutego 2023 09:32

temat staje sie coraz bardziej zróżnicowany; szybkość wykonywania operacji i algorytmy tzw. wnioskujące to jeszcze nie sztuczna inteligencja. Obecnie przy wjeżdzie do USA asystentem oficera sprawdzającego nie jest tłumacz z danego jezyka lecz program komputerowy, który nie dość, że tłumaczy w dwie strony to ma dostęp do bazy pisemnych wypowiedzi delikwenta i na tej podstawie stawia pytania weryfikujące oraz sprawdza udzielane odpowiedzi - zakres analizy jest dla człowieka niedostępny/nieosiągalny, lecz wynik decyduje czy delikwent zostanie wpuszczony do USA. Istotnym zagrożeniem jest wprowadzanie danych do systemów informatycznych. Dane wprowadzają ludzie bezpośrednio lub poprzez formularze/kwestionariusze. I niezgodności, które powstają żadna SI nie jest w stanie sprostować. Żadna SI. Ale efekty oprócz komizmu maja aspekt także prawny np. karny. Obecnie tzw. oszustwa procesowe kreowane przez ludzi/prawników są idealnie tworzone pod oprogramowanie zarządzające procedurami. Na dalszym planie jest analiza orzeczeń i tutaj wprowadzanie fikcyjnych danych/ustaleń/etc przez ludzi [sędziowie, adwokaci, komornicy, strony, biegli, ..] już doprowadza do paranoi tylko konsekwencje dla ofiar nie są paranoją lecz realnością. 

zaloguj się by móc komentować

qwerty @zkr 17 lutego 2023 00:11
17 lutego 2023 09:38

problem podstawowy to są defincje pojęć i kreowanie nazewnictwa. Wyłączamy prąd [jak przedwczoraj na lotnisku we Frankfurcie] i czy komputer będzie szukać ołówka oraz pustej kartki papieru? Sen o tym, że całą ludzka wiedzę [też doświadczenia indywidulane i grupowe] da się wprząc w systemy informatyczne jest niespełnionym marzeniem idealistów dążących do leniwego sprawowania władzy nad wszystkim. 

zaloguj się by móc komentować

MarekBielany @qwerty 17 lutego 2023 09:38
18 lutego 2023 22:59

Od tyłu.

Nad jednym sprawowanie władzy leniwej dąży do ideału marzących, jest niespełnionym wprzęgnięciem (osobno lub razem) wiedzy (ludzkiej?) całej w ten sen.

uff...

Kartka papieru się znajdzie i ołówek i komputer i brak prądu.

 

Ostatnie zdanie niech - dla ochonięcia - pozostanie w pierwszej pozycji.

 

 

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować